V FORUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO – Stacjonarnie i Online

Grafika kierująca do wydarzenia na Facebooku - V Forum Zdrowia Psychicznego

UWAGA udział w Forum jest bezpłatny, na spotkanie stacjonarne w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek obowiązują zapisy poprzez formularz.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc” ma przyjemność zaprosić Państwa na V Forum Zdrowia Psychicznego. Droga do siebie. Ciało, umysł, emocje – w pełni.

W trakcie spotkania stacjonarnego oraz on-line będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania:

  • W jaki sposób dostrzegać i kolekcjonować umiejętności, które pozwalają nam przetrwać kryzys?
  • Czy możemy nauczyć się czerpania satysfakcji i poczucia szczęścia?
  • Co pozwala nam wzrastać i się rozwijać?
  • Jakie umiejętności są niezbędne do życia w rodzinie?

Gościem specjalnym będzie prof. Bogdan de Barbaro:

Agenda:

10.00 – 10.15

Otwarcie Forum, przywitanie gości

Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Katarzyna Majer – Prezes Stowarzyszenie Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego “Zrozumieć i Pomóc”

Dr Grzegorz Grygiel – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu

10.15 – 11.15

Wymykamy się schematom – o poszukiwaniu swojej tożsamości.

Doświadczenia życia wewnętrznego i fizycznego nastolatków.

Prowadząca: Michalina Mruczyk – psycholożka i psychoedukatorka pracująca z młodzieżą. Na co dzień spotkać ją można w poznańskim liceum Spark Academy. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS oraz Newsweek Psychologia Nastolatka.

Goście:

Michał Remesz – pedagog, socjolog, pracownik socjalny, zawodowy kurator sądowy.

Kamil Janowicz – psycholog, doktorant na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM, certyfikowany tutor akademicki. Obecnie prowadzi warsztaty dla rodziców, zajęcia dydaktyczne oraz tutoring dla studentów, opiekuje się także Kołem Naukowym Psychologii Rodziny na UAM. W Fundacji Odzyskani prowadzi grupę rozwojową dla młodych mężczyzn, spotkania „Kawa z psychologiem” oraz webinary psychoedukacyjne.

Filip Cybulski – ekspert przez doświadczenie, sportowiec. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w trzech konkurencjach, skoku w dal, rugby i skoku o tyczce. Uczestnik mistrzostw Europy w skoku o tyczce. Jeste studentem psychologii, pracuje w środowiskowym centrum zdrowia psychicznego na stanowisku asystenta zdrowienia.

Grzegorz Kolasa – absolwent Wydziału Lekarskiego I Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i rezydent ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego z zakresu psychiatrii dorosłych. Od 2017 roku pracuje na oddziale psychiatrycznym Kliniki Psychiatrii Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu.

11.15 – 12.00 przerwa

12.00 – 13.00

Rzeczywistość to nie to co nas otacza lecz to co sami budujemy. (I. Yalom)

Doświadczenia życia wewnętrznego i fizycznego dorosłych.

Prowadząca: Joanna Dronka-Skrzypczak – copywriterka, edukatorka zdrowia.  Autorka i współautorka książek, artykułów specjalistycznych i lifestylowych, prelegentka na szkoleniach dla rodziców i specjalistów. Zajmuje się terapią psychosomatyki i psychoedukacją w CZP.

Goście:

Justyna Bajew – psychoterapeutka pracująca w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym, certyfikowana superwizorka i terapeutka terapii tańcem i ruchem, wykładowczyni akademicka. Współprowadzi Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem.

Agnieszka Jelonek – Autorka opowiadań, scenarzystka, blogerka i dziennikarka. Publikowała reportaże i wywiady, często dotyczące twórczości kobiet. Zajmuje się pisaniem seriali telewizyjnych. W 2015 roku za zbiór opowiadań Babidło otrzymała pierwszą nagrodę Konkursu Literackiego im. Henryka Berezy. Za książkę Koniec świata, umyj okna otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Odkryć Empiku. Posiada czarny pas w walce z nerwicą lękową. Poniżej fragmentu książki Agnieszki Jelonek pt. „Koniec świata umyj okna”:

Natalia Miśko – psycholog, psychoterapeutka, neuropsycholog kliniczna (w trakcie). Pracuje na oddziale leczenia zaburzeń nerwicowych w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Dziekanka w Gnieźnie. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje psychoterapię indywidualną i grupową oraz diagnozę neuropsychologiczną.

Joanna Zapała – specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta, certyfikowany psychoonkolog i superwizor psychoonkologii. Terapeutka EMDR certyfikat University of Birmingham & EMDR Europe. Ukończyła szereg szkoleń z terapii poznawczo – behawioralnej w ujęciu klasycznym jak i Trzeciej Fali. Pełni funkcję dyrektora Centrum Psychoterapii Integralnej oraz prezesa Stowarzyszenia PSYCHE SOMA POLIS w Poznaniu. Wraz z dr hab. Ewą Gruszczyńską jest autorką i kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych „Psychosomatyka i somatopsychologia” oraz „Psychoonkologia – podejścia terapeutyczne”. Wraz z dr Moniką Matecką jest autorką i kierowniczką merytoryczną studiów podyplomowych „Psychologia długowieczności i starzenia się”.

13.15 – 14.15

Rodzina we wzroście i kryzysie – mozaika wartości i osobowości.

GOŚĆ SPECJALNY:

Profesor dr hab. nauk med. Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993-2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ. W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów i książek z zakresu psychiatrii i psychoterapii, m.in. „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii” (z Szymonem Chrząstkowskim), Wyd. UJ 2011, „Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem” (z Wojciechem Drathem) Wyd. UJ 2022. Poniżej krótkie przedstawienie się prof. Bogdana de Barbaro:

Prowadzący:

dr n. med. Wojciech Żak: z wykształcenia jest lekarzem i psychologiem, pracuje w Gabinecie Pomo-cy Psychologicznej i Psychiatrycznej w Poznaniu, jako psychiatra i psychoterapeuta (ukończył kurs psychoterapii atestowany przez SNP PTP w Klinice Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w War-szawie pod kierunkiem prof. Marii Siwiak – Kobayashi oraz prof. Czesława Czabały, rozwijając następnie swoje umiejętności psychoterapeutyczne w Krakowskim Centrum Psychodynamicz-nym pod kierunkiem dr Piotra Drozdowskiego); oprócz pracy z pacjentami indywidualnymi od lat współprowadzi grupy terapeutyczne wg programu terapeutycznego NEST (jest certyfikowanym tera-peutą grupowym NEST oraz liderem grup Balinta),  a od 2016 roku – po doświadczonej w trakcie odbywanego w Kościanie kursu podstawowego fascynacji podejściem Otwartego Dialogu – zaanga-żowany w pracę z rodzinami osób dotkniętych szeroko rozumianym kryzysem psychicznym oraz rozpowszechnianie tego podejścia

*****

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką kampanii na rzecz zdrowia psychicznego:

Anną Giżycką nr tel: 61 8584524 lub adresem email: anna.gizycka[at]rops.poznan.pl.

Grafika kierująca do wydarzenia na Facebooku - V Forum Zdrowia Psychicznego

Belka z logo Stowarzyszenia Zrozumieć i Pomóc, ROPS, Województwa Wielkopolskiego, Jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego