Inicjatywa ZDROWIE TO SZTUKA – edycja 2023

- Pierwsze Wyróżnienie: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO Ul. Grunwaldzka 154 Poznań
Grafika przedstawia postać człowieka i jego wewnętrznego układu naczyniowego oplatającego serce.

- Drugie Wyróżnienie: Stowarzyszenie na Rzecz Społeczności Lokalnej „Razem na Głównej”
Grafika przedstawia biegnącego chińskiego smoka. Na jego grzbiecie pomiędzy kolejnymi rogami wyglądającymi jak miejsca w kolejce górskiej siedzą różne osoby. Jedna z nich wypada za ogonem. Trzecie Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu
Grafika przedstawia ludzkie serce wokół którego pojawiają się przedmioty codziennej aktywności: gitara, rower, ołówek, pędzel i farby, piłka.

- Czwarte Wyróżnienie: Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowie
Grafika przedstawia zadowolony mózg pośród kolorowej łąki i drzew. Mózg posiada ręce, którymi żongluje różnymi przedmiotami symbolizującymi różne aktywności. Są to między innymi rower, spotkania z ludźmi, zwierzęta, książki, jedzenie itp.

Czym jest inicjatywa ZDROWIE TO SZTUKA?
Inicjatywa jest realizowana w ramach kampanii psychoprofilaktycznej #PrawdziwiLudzie. Celem rywalizacji jest wyłonienie projektu, który najtrafniej przekazuje ideę „self care” – dbałości o własny dobrostan psychiczny. Projekt ma zostać przygotowany przez grupę dzieci i/lub młodzieży koordynowanej przez osobę dorosłą.
Dla kogo?
W rywalizacji mogą brać udział instytucje, jednostki samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski w tym m.in. Ośrodki Kultury, Ośrodki Sportu, Placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, szkoły, Centra Wolontariatu, Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze oraz organizacje pozarządowe. Pracę projektową w imieniu grupy przesyła jej koordynator.
Praca projektowa:
Projekt może być wykonany dowolną techniką artystyczną o ile będzie zgodny z niniejszym Regulaminem. Praca powinna zawierać plik z projektem w formacie png/jpg/pdf. Plik może być również w formie fotografii oryginału pracy projektowej. Fotografia musi być wyraźna o minimalnej rozdzielczości 1280×914 pikseli.
Kiedy?
- Rozpoczęcie rywalizacji: 13 luty 2023 r.
- Przyjmowanie prac projektowych: do 26 marca 2023 r. do godz. 20.00.
- Ogłoszenie zwycięskiego projektu: do 31 marca 2023 r.
- Konsultacje ze specjalistą (2 godziny na każdy z wyróżnionych projektów): do 7 kwietnia 2023 r.
- Realizacja:
I wyróżnienie– mural oraz warsztaty piosenkopisarskie : 13 – 14 kwietnia 2023 r.
II wyróżnienie : 20 – 21 kwietnia 2023 r.
III wyróżnienie : 11 – 12 maja 2023 r.
IV wyróżnienie : 18 -19 maja 2023 r.
Dla wszystkich Wyróżnionych:
- pokrycie kosztów 2 godzin konsultacji specjalisty z zakresu malowania murali dot. projektu
- realizacja muralu w tym: pokrycie kosztów prowadzącego warsztaty wspólnego malowania muralu z dziećmi i młodzieżą (dla maksymalnie 15 osób) oraz pokrycie kosztów niezbędnych materiałów.
- dokumentacja filmowa z powstawania oraz produkcja kilkuminutowego klipu z podkładem muzycznym w postaci utworu wykonanego przez grupę dzieci i młodzieży uczestniczących w warsztatach piosenkopisarskich. Klip może zostać wykorzystywany do promocji instytucji/miasta/gminy w której powstał zwycięski projekt.
Dodatkowo dla I wyróżnienia:
- realizacja warsztatów piosenkopisarskich dla dzieci i młodzieży dla maksymalnie 15 osób.
Niezbędne formalności:
Przesłanie skanów:
- formularza zgłoszeniowego wraz z oświadczeniem,
- podpisanej klauzuli informacyjnej
- pisemnej zgody właściciela/zarządcy ściany na której planowane jest wykonanie muralu
Uwaga! Projekt może być zrealizowany jedynie na ścianie będącej w zasobach lub zarządzaniu jednostek, instytucji, samorządów lokalnych lub NGO z terenu Wielkopolski realizujących zadania zlecone w ramach Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ważne aspekty techniczne:
Wraz z pracami projektowymi prosimy o nadesłanie informacji o szacunkowej wielkości ściany ściany przeznaczonej na malowanie muralu oraz zdjęć:
- Zdjęcia ukazujące strukturę tynku, elewacji – zrobione z bliska 50 cm od ściany
- Zdjęcia obejmującej obszar muralu – z odległości 5 kroków od ściany
- Zdjęcia obejmujące całą ścianę, wraz z okolicą muralu – z odległości 15 kroków od ściany
Mural zostanie wykonany wodnymi farbami elewacyjnymi, podłożem pod mural może być otynkowana ściana lub cegła. Jako podłoże pod mural nie nadaje się metal, plastik, szkło. Maksymalna powierzchnia muralu to łącznie 24 m².
Jeśli jednak dysponują państwo wyższą ścianą, i mają państwo pomysł na taki mural, również możliwe jest jego realizacja – w tym wariancie, obszar powyżej wysokości 2 m zostaną wykonane przez artystów z uprawnieniami do pracy na wysokości. Prosimy jednak o wcześniejszą konsultację tego pomysłu z nami w celu wybrania odpowiedniego miejsca i obszaru działań. Maksymalne wymiary takiego muralu to prostokąt o wymiarach 6m x 4 m – usytuowany w pionie lub poziomie.
Gdzie nadsyłać prace?
Każdy projekt powinien zostać przesłany do 26 marca 2023 r. do godz. 20.00 na adres mailowy agnieszka.palamarz@rops.poznan.pl, w temacie wiadomości prosimy wpisać tytuł Inicjatywa – ZDROWIE TO SZTUKA.
Pliki do pobrania:
REGULAMIN INICJATYWY ZDROWIE TO SZTUKA 2023 Formularz zgłoszeniowy w Inicjatywie ZDROWIE TO SZTUKA 2023 klauzula_info-rops-ogolna-informacja