Przekazanie dziecka do adopcji
Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny wspiera również rodziców, którzy rozważają przekazanie dziecka do adopcji. Jeśli jesteś w nieplanowanej ciąży, Twoja sytuacja życiowa jest na tyle trudna, że nie wyobrażasz sobie zaopiekowania się dzieckiem, u nas uzyskasz pomoc zarówno psychologiczną jak i formalną.
Rozumiemy, że…
- ciąża, jak wiele zdarzeń w życiu nie zawsze jest zaplanowana i upragniona,
- nie każda kobieta jest gotowa do przyjęcia roli matki,
- dziecko może być radością i szczęściem, ale czasem może być przeszkodą w realizacji planów czy „pamiątką” trudnego doświadczenia,
- nieoczekiwana ciąża może pojawić się w życiu każdej kobiety, niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej czy materialnej,
- nieakceptowana ciąża często powoduje trudne emocje: poczucie winy, strach, złość, bezradność, rozpacz,
- nieplanowanej ciąży może towarzyszyć brak oparcia ze strony ojca dziecka, rodziny czy przyjaciół.
Możesz się z nami skontaktować jeszcze przed porodem, by przeanalizować swoją sytuację życiową i porozmawiać o różnych rozwiązaniach, które będą dobre dla Ciebie i Twojego dziecka. Możesz też nawiązać z nami kontakt za pośrednictwem szpitala, w którym Twoje dziecko przyjdzie na świat. Wszelkie działania, które podejmujemy w ramach pomocy kobietom ciężarnym czy rodzicom rozważającym oddanie dziecka do adopcji, są przeprowadzane w duchu poszanowania każdej decyzji, z zachowaniem pełnej dyskrecji.
Masz prawo, w ciągu sześciu tygodniu od momentu urodzenia dziecka, zmienić swoją decyzję bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. W tym czasie maluch może przebywać w rodzinie zastępczej, gdzie masz prawo go odwiedzić i jeszcze raz z naszą pomocą przemyśleć różne możliwości. Jeśli zdecydujesz się, że nie będziesz wychowywać swojego dziecka, ważne abyś dla jego dobra zadbała o sporządzenie aktu urodzenia. To umożliwi przeprowadzenie dalszych procedur. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przysposobienie bez wskazywania osoby przysposabiającej musi zostać złożone osobiście w sądzie rodzinnym najwcześniej po upływie 6 tygodni od urodzenia dziecka.
Jeśli zdecydujesz się na przekazanie dziecka do adopcji, pamiętaj, że możesz się z nim pożegnać, czy to w formie listu do niego lub przyszłych rodziców, czy w formie jakiejś pamiątki.
Pamiętaj, że na każdym etapie mogą Ci towarzyszyć pracownicy ośrodka, służąc nie tylko pomocą w załatwianiu spraw formalnych, ale przede wszystkim oferując wsparcie psychologiczne, które jest niezbędne w tej trudnej sytuacji.