Myślę o przekazaniu dziecka do adopcji

Jeśli jesteś  w kryzysowej sytuacji rodzinnej i rozważasz oddanie dziecka do adopcji, pamiętaj, że możesz otrzymać wsparcie oraz pomoc w ośrodku adopcyjnym, zarówno podczas trwania ciąży jak i po urodzeniu dziecka.

Rozumiemy, że…

  • ciąża, jak wiele zdarzeń w życiu nie zawsze jest zaplanowana i upragniona,
  • nie każda kobieta jest gotowa do przyjęcia roli matki,
  • dziecko może być radością i szczęściem, ale czasem może być przeszkodą w realizacji planów czy „pamiątką” trudnego doświadczenia,
  • nieoczekiwana ciąża może pojawić się w życiu każdej kobiety, niezależnie od wieku, sytuacji rodzinnej czy materialnej,·
  • nieakceptowana ciąża często powoduje trudne emocje: poczucie winy, strach, złość, bezradność, rozpacz,
  • nieplanowanej ciąży może towarzyszyć brak oparcia ze strony ojca dziecka, rodziny czy przyjaciół.

To ważny, choć trudny czas dla Ciebie i Twojego dziecka.

Wspólnie z pracownikami ośrodka będziesz miała czas i możliwość, aby przeanalizować swoją sytuację życiową i poszukać najlepszych rozwiązań. To bardzo ważna decyzja, która będzie miała wpływ na Twoje całe dalsze życie.

Możesz w już w czasie ciąży nawiązać kontakt z ośrodkiem adopcyjnym.

Możesz pozostawić dziecko w szpitalu, a personel medyczny poinformuje o tym fakcie najbliższy ośrodek adopcyjny.

Masz prawo, w ciągu sześciu tygodniu od momentu urodzeniu dziecka, zmienić swoją decyzję bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Po upływie tego czasu ostateczną zgodę na adopcję (zrzeczenie) musisz wyrazić przed sądem rodzinnym.

Jeśli zdecydujesz, że nie będziesz wychowywać swojego dziecka samodzielnie, ważne abyś dla jego dobra zadbała o sporządzenie aktu urodzenia. To umożliwi przeprowadzenie dalszych procedur.

Jeśli zdecydujesz się na oddanie dziecka do adopcji, pamiętaj, że możesz się z nim pożegnać, czy to w formie listu do niego czy przyszłych rodziców, czy w formie jakiejś pamiątki.