Social(i)makers innowatorzy społeczni

Nasz lokalny pilot innowacji społecznych właśnie wylądował…

…a wraz z nim Koncepcja uniwersalnej metody wdrażania otwartych innowacji społecznych. Z dumą i radością przekazujemy Wam narzędzie, które ułatwia korzystanie z dostęnych (otwartych) innowacji społecznych. Dla instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, wszystkich, którzy szukają nowych rozwiązań istniejacych problemów społecznych. Koncepcja wdrażania otwartych innowacji pomaga zdiagnozować najpilniejsze lokalne wyzwania, podpowiada, gdzie szukać innowacyjnych rozwiązań, jak i z kim budować współpracę podczas procesu wdrażania, jak przeprowadzić samą implementację innowacji oraz jak dokonać konstruktywnej oceny podjętych działań.

Koncepcja wdrażania Innowacji – PLIK PDF
Innovation Sharing Approach in english – short version pdf

Autorem Koncpecji jest doktor Ryszard Necel z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstała ona w oparciu o doświadczenia Fundacji Animacja i Fundacji Femina Project przy pracy z  innowacją SOS homini. Obserwacja i analiza procesu wdrażania tej innowacji nadała Koncepcji praktyczny wymiar i mamy nadzeję, że już wkróce sprawdzi się w kolejnych środowiskach w kraju.

Skyrocket Platform – market wymiany doświadczeń związanych z innowacjami społecznymi

Jak znaleźć innowacyjne rozwiązania problemów społecznych, przed którymi stoi Twoja organizacja? Odwiedź Skyrocket Platform, opisz problem i poproś społeczność platformy o pomoc.
Jak to działa? Oto przykład:

Jane i jej problem społeczny.
Jako kierownik szpitala Jane borykała się z problemem braku aktywności u długoterminowych pacjentów szpitala. Niestety nie miała dodatkowego budżetu na rozwiązanie tego problemu, jednak postanowiła opisać swój problem społeczny na platformie Skyrocket. W krótkim czasie, dzięki funkcji Respond To, grupa wolontariuszy skontaktowała się z nią i pomogła prowadzić zajęcia taneczne z pacjentami jako innowacyjny sposób rehabilitacji.


Platforma jest efektem międzynarodowej współpracy siedmiu krajów uczestniczących w projekcie Social(i)Makers dlatego obowiązującym językiem jest angielski. Mimo to, zachęcamy do rejestracji TUTAJ i korzystania z doświadczeń tych, którzy wypracowali już jakieś rozwiązania, a także do zamieszczania informacji o własnych innowacjach społecznych, gdyż tym sposobem możemy pomóc innym.

Pilot innowacji społecznych

Sezon wakacyjny w pełni, ale nie w ROPS.  Właśnie startuje pilotażowy program “Innovation Sharing Approach”, w ramach którego na szerszą skalę zostanie wdrożona innowacja społeczna, wypracowana w ramach innego projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych.

Aplikacja mobilna SOS Homini, bo o niej mowa, to narzędzie którego celem jest umożliwienie osobom zależnym skorzystanie z pomocy, którą mogą im zaoferować połączeni aplikacją wolontariusze. Krótki film opowiadający o tym narzędziu znajduje się TUTAJ.

Efektem końcowym działań pilotażowych będzie opracowanie metody „Innovation Sharing Approach” – zbioru uniwersalnych narzędzi i wskazówek wspierających proces wdrażania ogólnodostępnych innowacyjnych rozwiązań. Ma on stanowić wspólną metodę budowania stabilnego ekosystemu dla rozwoju innowacji w celu rzeczywistego rozwiązywania problemów społecznych i stać się narzędziem do przenoszenia teorii (opracowanych już pomysłów innowacji społecznych) do rzeczywistości.

Innowacja – i co dalej?

Jak rozwijać nowe instrumenty społeczne, udostępniać je coraz szerszej grupie odbiorców i zapewnić przetrwanie na rynku usług społecznych?
Jak aktywista, wizjoner, innowator, może ruszyć w świat z wypracowaną innowacją i odnaleźć się biznesie społecznym?

Zapraszamy na bezpłatny warsztat poświęcony tematyce metod wdrażania nowych instrumentów społecznych, jakimi są otwarte innowacje. Pod okiem ekspertki pani
Mirelli Panek – Owsiańskiej, wspólnie zastanowimy się nad tym, jak zapewnić „dłuższe życie” nowego wynalazku i samodzielnie go rozwijać.

Po więcej informacji szczegółowych zapraszamy TUTAJ

Uprzejmie prosimy o rejestrację przy pomocy formularza:
Innowacja – i co dalej? 31 maja 2019

Moc tkwi w rozmowie!!!! Spotkajmy się przy Ogrodowej!!!!

Spotkanie warsztatowe metodą World Café

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie warsztatowe metodą World Café (Rozmowy w kawiarence), które odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2019 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Interreg Social(i)Makers, którego celem jest stworzenie ponadnarodowej wspólnoty twórców innowacji społecznych.

W czasie warsztatu, w kawiarnianej atmosferze, stworzymy żywą sieć dialogu na temat innowacji społecznych i wspólnie spróbujemy wypracować pomysły umożliwiające rozwijanie i skalowanie społecznych projektów innowacyjnych. Zastanowimy się jak budować wspólne społeczne rozwiązania przez różnorodnych branżowo odbiorców/użytkowników oraz skutecznie je wdrażać.

Moc tkwi w rozmowie !!!! Razem możemy zmieniać świat!

Zapisy odbywają się poprzez: zapisy na spotkanie World Cafe

można także zapisywać się telefonicznie tel. 61 856 73 20, 61 856 73 34 lub mailowo marta.ratajczak@rops.poznan.pl

Wszystkie bieżące informacje będą również dostępne na https://www.facebook.com/socialimakers.polska/

Projekt Social(i)Makers – osiągnięcia w roku 2018

Celem projektu Social(i)Makers jest pogłębienie wiedzy i kompetencji z zakresu innowacji społecznych poprzez współpracę z wszystkimi grupami interesariuszy. W roku 2018 powstał międzynarodowy program edukacyjny, który ma za zadanie podnieść świadomość społeczną oraz stworzyć środkowoeuropejską sieć innowatorów społecznych.

W 2018 roku wdrożyliśmy:

  • Ogólnodostępną internetową platformę edukacyjną Akademia Innowacji Społecznych
  • Serię spotkań warsztatowych z zakresu innowacji społecznych
  • Festiwal innowacji społecznych
  • Webinaria o tematyce innowacji społecznych

Akademia Innowacji Społecznych jest darmowym, ogólnodostępnym kursem internetowym. Składa się on z siedmiu modułów, które przeprowadzają uczestników przez proces tworzenia innowacji społecznych, od pomysłu do realizacji. Od dnia wdrożenia do stycznia 2019 roku, z platformy skorzystało ponad 2700 osób z całego świata, w tym ponad 370 osób z Polski. Akademia Innowacji Społecznych jest nadal otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Kontynuacją Akademii Innowacji Społecznych była seria warsztatów stacjonarnych, zorganizowanych w każdym z siedmiu krajów partnerskich. Łącznie w ramach projektu odbyło się 65 warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów, które zgromadziły 1652 uczestników, w tym 435 w Polsce.

W celu dalszej promocji założeń projektu, w krajach partnerskich Social(i)Makers odbyły się festiwale promujące tematykę innowacji społecznych poprzez różne rodzaje aktywności: dyskusje, pokazy filmów, wykłady i in.
W Polsce, 180 osób wzięło udział w wydarzeniach festiwalowych.

Relacje z festiwali dostępne są na stronie internetowej projektu.

Uzupełnieniem powyższych działań były webinaria, w których wzięło udział 121 uczestników.

Projekt przewiduje dalsze działania, o których będziemy informować na bieżąco za pomocą strony internetowej oraz mediów społecznościowych.

Bezpłatne szkolenia stacjonarne w Poznaniu.

Przed nami jeszcze trzy warsztaty z zakresu innowacji społecznych, za nami cztery. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w czasie dotychczasowych zajęć, a wszystkich, którzy nie zapisali się jeszcze na warsztaty serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania:

6 listopada „Ocena wpływu innowacji społecznych – jak je mierzyć i nimi zarządzać”,
20 listopada „Finansowanie projektów z wpływem społecznym – sposoby finansowania innowacji społecznych”,
4 grudnia „Polityki i strategie publiczne w procesie tworzenia innowacji społecznych – znajomość i współtworzenie rozwiązań”,
Zapisać się można poprzez stronę internetową: https://evenea.pl/organizator?id=282987,
można także kontaktować się telefonicznie tel. 61 856 73 20 lub mailowo marta.ratajczak@rops.poznan.pl.

Przekonajcie się, że warto do nas dołączyć, tak jak to zrobili uczestnicy naszych poprzednich warsztatów np. podczas zajęć z prototypowania pomysłów na innowacje.
Zapraszamy.

Festiwal Innowacji.

Festiwal Innowacji przeszedł już do historii. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam zarówno podczas konferencji jak i w trakcie imprezy plenerowej na Placu Wolności.
Pierwsza część festiwalu odbyła się 10 września i składała się z dyskusji panelowej podczas Konferencji Regionalnej Gospodarki Społecznej. Paneliści biorący w niej udział, podkreślali obecne osiągnięcia na polskiej scenie innowacji społecznych i dyskutowali o przyszłych wyzwaniach. W panelu udział wzięli m.in. eksperci w dziedzinie polityki społecznej, innowatorzy i pracownicy naukowi.
Druga część festiwalu była imprezą plenerową współorganizowaną z Urzędem Miasta Poznania 15 września na Placu Wolności.
Piękna pogoda sprawiła, że w centrum miasta znalazł się tłum chętnych, by poszerzyć wiedzę o innowacjach społecznych. Wydarzenie to obejmowało serię warsztatów, rozmów i działań, które promowały innowacyjne praktyki z całego regionu i służyły zachęcaniu potencjalnych innowatorów do rozwijania swoich pomysłów.

Cykl szkoleń i warsztatów z zakresu innowacji społecznych.

Serdecznie zapraszamy na serię siedmiu darmowych warsztatów z zakresu innowacji społecznych. Warsztaty odbędą się w Poznaniu, w grupach maksymalnie 20-osobowych i prowadzone będą przez doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów.
Po odbyciu warsztatów, uczestnicy zdobędą podstawowe informacje na temat innowacji społecznych, m.in. o procesie tworzenia własnej innowacji przy pomocy design thinking, finansowaniu swojego biznesu społecznego, a także o efektywnym użyciu nowych technologii w innowacjach.

Zapisy odbywają się poprzez poniższą stronę internetową:

https://evenea.pl/organizator?id=282987 

można także zapisywać się telefonicznie tel. 61 856 73 20 lub mailowo marta.ratajczak@rops.poznan.pl

Wszystkie bieżące informacje będą również dostępne na https://www.facebook.com/socialimakers.polska/

Akademia Innowacji Społecznych.

Już wkrótce rozpoczynamy cykl szkoleń online pod hasłem Akademia Innowacji.

Program przeznaczony jest dla osób, które w sposób aktywny chcą kreować swoją społeczność. Studiując kolejne zagadnienia tematyczne , uczestnik kursu dowie się między innymi czym są innowacje, jak się je tworzy, wdraża i finansuje, dzięki czemu będzie mógł stać się świadomym i zaangażowanym członkiem społeczeństwa.

Zapraszamy do obejrzenia filmików promujących naszą działalność

https://www.youtube.com/channel/UCPJOdMVjaG5cXnQtzzOHA2Q

A także już dziś zachęcamy do zapisania się na szkolenia w Akademii Innowacji

Spotkanie partnerów projektu „Social(i)Makers” w Berlinie.

W dniach 22-23 maja w Berlinie odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu Social(i)Makers. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich partnerów, jak również grupa ekspertów z krajów uczestniczących w projekcie.

W czasie wielu prezentacji, dyskusji oraz warsztatów mieliśmy okazję omówić wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące realizacji poszczególnych założeń projektowych, a także wypracować dalsze metody działania na kolejne etapy przedsięwzięcia.

Wraz z siedmioma europejskimi partnerami chcemy stworzyć międzynarodowy program edukacyjny w dziedzinie innowacji społecznych, który w swym założeniu, w przystępny sposób przybliży tę tematykę oraz stanie się swoistym przewodnikiem dla osób z różnych kręgów zainteresowań, a także wykształci innowatorów społecznych.

Mamy nadzieję, że przygotowywany pakiet edukacyjny da możliwość  efektywnego tworzenia, testowania i wdrażania wielotematycznych i ponadsektorowych innowacji społecznych oraz przyczyni się do zbudowania trwałej społeczności innowatorów społecznych w Wielkopolsce, Polsce oraz krajach europejskich biorących udział w projekcie.

Po więcej szczegółów zapraszamy wkrótce, a tymczasem zachęcamy do śledzenia profilu projektu na: Facebooku: https://www.facebook.com/socialimakers/

Twitterze: https://twitter.com/SocialiMakers

oraz na stronie projektu: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html


POSZUKIWANI EKSPERCI DS. INNOWACJI SPOŁECZNYCH

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu jest partnerem w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Social(i)Makers” (Twórcy społeczni). Celem projektu jest przyczynienie się do długoterminowego rozwoju ponadnarodowej społeczności innowatorów społecznych, która będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania społeczne Europy Środkowej i przyczyni się efektywnie do rozwoju lokalnej, regionalnej, krajowej i ponadnarodowej sieci innowatorów społecznych.

W związku z tym zapraszamy ekspertów z dziedzin i obszarów wspierających innowacje społeczne do współpracy w Politycznej Radzie Doradczej projektu.

Pożądane dziedziny specjalizacji innowacji społecznych to m.in. usługi socjalne i pomoc społeczna, zdrowie, transport i polityka spójności.

Do zadań ekspertów należeć będzie:

– aktywny udział w spotkaniach partnerów projektu (w Berlinie, Budapeszcie, Bratysławie, Poznaniu, Wiedniu, Brukseli) – pokrywamy koszty dojazdów i zakwaterowania;

– czynny udział w dyskusji zgodnie z doświadczeniem merytorycznym;

– przygotowanie raportu po spotkaniach wraz z własnymi rekomendacjami;

– współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu w zakresie merytorycznym projektu;

Oficjalnym językiem projektu jest język angielski.

Stała współpraca w ramach projektu umożliwi bezpośredni wpływ na rozwój innowacji społecznych w ramach miasta, regionu, kraju i społeczności ponadnarodowej oraz umożliwi pozyskanie aktualnej wiedzy europejskiej z tego zakresu.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na:

Oficjalnej stronie: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html

Facebooku: https://www.facebook.com/socialimakers/

Prosimy o zgłoszenia do 30 kwietnia 2018 na adres: monika.zembrzycka@rops.poznan.pl, +48 61 8567334; +48 61 8567348

Zgłoszenie_ekspert_formularz

Zgłoszenie_ekspert_formularz

Social(i)Makers na Festiwalu Innowacji Społecznych!

19 kwietnia 2018 roku można nas było spotkać podczas Festiwalu Innowacji Społecznych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie: http://fis.amu.edu.pl/

Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/socialimakers/


Zaproszenie do udziału w międzynarodowych badaniach w obszarze innowacji społecznych

Szanowni Państwo,

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wraz w 12 partnerami z 7 państw realizuje międzynarodowy projekt pn.: „Social(i)Makers”.

Celem projektu jest rozwój innowacji społecznych w Europie Środkowej poprzez zwiększenie kompetencji innowatorów społecznych i stworzenie ich ponadnarodowej społeczności dla lepszego rozwiązywania problemów społecznych i wzywań stojących przez krajami Europy Środkowej.

Jednym z pierwszych zadań przewidzianych w projekcie jest przeprowadzenie międzynarodowej diagnozy w obszarze potrzeb innowacji społecznych.

W związku z tym zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej słabych i mocnych stron innowacji społecznych w Polsce.

Ankieta nr 1. skierowana jest do decydentów – przedstawicieli instytucji publicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. –>   Ankieta nr 1

Ankieta nr 2. adresowana jest do przedsiębiorstw społecznych, w tym spółdzielni socjalnych, spółek non-profit i organizacji pozarządowych. –> Ankieta nr 2

Państwa odpowiedzi stanowią cenny wkład w międzynarodowe badanie, które pozwoli zidentyfikować słabe i mocne strony innowacji społecznych w danym kraju biorącym udział w projekcie.

Prosimy o wypełnienie ankiety znajdującej się w załączniku i odesłanie jej zwrotnie na adres: magdalena.urbanska@rops.poznan.pl do dnia 31.01.2018r.

Z góry dziękujemy za poświęcony czas i wypełnienie ankiety.


Kick-off meeting w Modenie. Pierwsze spotkanie partnerów projektu „Social(i)Makers”!

24 i 25 października 2017 roku w Modenie odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich partnerów projektu. Celem spotkania było omówienie metodologii i strategii projektu oraz terminy i obowiązki każdego z partnerów.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich organizacji partnerskich, w tym:

Democenter Sipe-Foundation

Union of Municipalities of the Ceramic District

Roots of Impact

Social Impact

ZSI – Centre for Social Innovation

Pontis Foundation

Cooperation Fund Foundation

IFKA public Benefit Non-Profit Ltd. for the Development of the Industry

Budapest Chamber of Commerce and Industry

Economic Institute Maribor

Association of Municipalities and Towns in Slovenia

Arbeit plus – Social Integration Enterprises Austria


SOCIAL(i)MAKERS

1 sierpnia 2017 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu rozpoczął realizację partnerskiego projektu o zasięgu międzynarodowym pod nazwą: „Social(i)Makers”.

Liderem partnerstwa jest włoska organizacja Fondazione Democenter-Sipe.

W projekcie udział bierze 19 organizacji z 7 krajów tj.: Austrii, Niemiec, Węgier, Włoch, Polski, Słowacji i Słowenii.

Celem projektu „Social(i)Makers” jest przyczynienie się do długoterminowego rozwoju ponadnarodowej społeczności innowatorów społecznych, która jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania społeczne Europy Środkowej (CE).

W ramach projektu powstanie ponadnarodowy 2-fazowy program edukacyjny „Social(i)Makers Launchpad”, mający na celu zwiększenie kompetencji przedsiębiorczych oraz umiejętności operacyjnych w zakresie innowacji społecznych (SI) przedsiębiorców społecznych, sektora MŚP, startupów społecznych, inwestorów społecznych, urzędów pracy wszystkich szczebli, organizacji pozarządowych i obywateli we wszystkich krajach partnerskich. W trakcie projektu przeszkolone zostaną różne podmioty, które opracują i uruchomią skuteczne i zrównoważone inicjatywy na rzecz innowacji społecznych.

Odbiorcy projektu będą mogli skorzystać m.in. z:

– cyklu szkoleń w ramach Akademii Innowacji Społecznych,
– narzędzi (podręcznika) projektowania innowacji społecznych,
– platformy internetowej „Skyrocket” umożliwiającej kojarzenie osób i zasobów niezbędnych do uruchomienia innowacji społecznych.

Wsparcie to zapewnione będzie zarówno przez internetowe narzędzie o otwartym dostępie pod nazwą MOOC, jak i inicjatywy angażujące na poziomie terytorialnym kraju partnerskiego, takie jak: warsztaty, festiwale czy gry.

ROPS jako partner, odpowiedzialny jest w projekcie za komunikację partnerstwa, promocję projektu i upowszechnianie rezultatów zaplanowanych działań. Ponadto ROPS odpowiada za organizację w Poznaniu spotkania wszystkich partnerów (2019) oraz wdrażanie programu edukacyjnego i organizację inicjatyw lokalnych na rzecz innowacji społecznych w Polsce.

Okres realizacji został zaplanowany na 3 lata, do lipca 2020r.

Budżet projektu wynosi ponad 3 600 000 EUR

Źródło dofinansowania projektu:
Priorytet 1: Cooperating on innovation to make CENTRAL EUROPE more competitive” Program Interreg Central Europe (Interreg CE).

Więcej informacji:

http://www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html
https://www.facebook.com/socialimakers/

***

1 August 2017 The Regional Centre of Social Policy in Poznan launched an international partnership project under the name: „Social(i)Makers”.

The partnership leader is the Italian organisation Fondazione Democenter-Sipe.

The participants of the project include 19 organisations from 7 countries, i.e.: Austria, Germany, Hungary, Italy, Poland, Slovakia and Slovenia.

The purpose of the project „Social(i)Makers” is to contribute to a long-term development of a supranational community of social innovators which is capable of responding to the social challenges for the Central Europe (CE).

The project will involve the development of a supranational 2-stage educational programme „Social(i)Makers Launchpad” designed to increase the entrepreneurial competencies and operational skills in the area of social innovations (SI) of social entrepreneurs, SME sector, social start-ups, social investors, labour offices of all levels, non-governmental organisations and citizens in all partnering countries. The project will include a training of various entities who will develop and launch efficient and balanced initiatives for social innovations.

The project recipients will be able to use:

– a set of trainings within the framework of the Academy of Social Innovations,
– tools (a handbook) for the design of social innovations,
– on-line platform „Skyrocket” making it possible associate persons and resources necessary to launch social innovations.

This support will be ensured both through an openly accessible on-line tool known as MOOC and involvement-oriented initiatives on the territorial level of a partner country such as: workshops, festivals or games.

As a partner, ROPS is responsible under the project for the communication of the partnership, promotion of the project and dissemination of results of the planned activities. Furthermore, RSPC is responsible for organising a meeting of all partners in Poznan (2019) and for implementing the educational programme and organising local initiatives for the benefit of social innovations in Poland.

The implementation period is planned to last 3 years, until July 2020.

The project budget amounts to over EUR 3.600.000

Project co-financing source: Priority 1: Cooperating on innovation to make CENTRAL EUROPE more competitive” Program Interreg Central Europe (Interreg CE).

The own ROPS contribution will be provided by the Wielkopolskie Province Self-government.

To get more information, please visit the project website and social networking sites.

http://www.interreg-central.eu/Content.Node/Social(i)Makers.html
https://www.facebook.com/socialimakers/