2011
Bilans potrzeb pomocy społecznej województwa wielkopolskiego na rok 2011
Coroczne sporządzanie bilansu potrzeb pomocy społecznej województwa wielkopolskiego było jednym z zadań wypełnianych przez Samorząd Województwa, zgodnie z art. 21 pkt. 8 Ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku (Dz.U. z 2009 rok Nr 175, poz. 1362 ze zm.). Powyższe sprawozdanie objęło następujące zagadnienia:
- Formy pomocy udzielane przez OPS
- Podstawy udzielania pomocy społecznej przez OPS
- Formy pomocy udzielane przez PCPR
- Strategie rozwiązywania problemów społecznych
- Programy rządowe i osłonowe
- Potrzeby kadry socjalnej
- Organizacje pozarządowe działające w obszarze pomocy społecznej
- Placówki pomocy społecznej
- Utrzymanie i prowadzenie OPS i PCPR
2012
Ocena zasobów pomocy społecznej województwa wielkopolskiego za rok 2012
Nowelizacja Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.), zgodnie z art. 16a, wprowadziła obowiązek corocznego przygotowywania przez gminy, powiaty i samorząd województwa oceny zasobów pomocy społecznej.
Ocena zasobów pomocy społecznej zastąpiła od 2012 r. dotychczas przygotowywany przez jednostki samorządu terytorialnego bilans potrzeb pomocy społecznej.
OZPS powinna zostać sporządzona w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej, a zasoby, o których mowa, w szczególności obejmują: infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania z pomocy społecznej bez względu na podmiot je finansujący i realizujący (art. 16a, p.1 i 2 Ustawy). Ocena, o której mowa, obejmuje osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje ich problemów oraz ich rozkład ilościowy (art. 16a, p.3 Ustawy o pomocy społecznej).
Ocena zasobów powinna zostać przedstawiona przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego co roku do dnia 30 kwietnia odpowiednio radzie gminy, radzie powiatu, a do dnia 30 czerwca sejmikowi województwa właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Ocena wraz z rekomendacjami ma być podstawą do planowania budżetu na rok następny (art. 16a, p.4 Ustawy o pomocy społecznej).
Następnie, samorząd województwa jest zobligowany do przekazania oceny zasobów pomocy społecznej sporządzonej na podstawie ocen przygotowanych przez gminy i powiaty z obszaru województwa, właściwemu wojewodzie do 31 lipca każdego roku (art. 21 pkt. 8 Ustawy o pomocy społecznej).
2013
Ocena zasobów pomocy społecznej województwa wielkopolskiego za rok 2013
23 czerwca 20014 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwałą nr LVIII/883/14 przyjął ocenę zasobów pomocy społecznej województwa wielkopolskiego za rok 2013. Ocena została przygotowana w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i gospodarczej wielkopolskich gmin i powiatów.
2014
Ocena zasobów pomocy społecznej województwa wielkopolskiego za rok 2014
Zapraszamy do lektury wojewódzkiego raportu Oceny Zasobów Pomocy Społecznej za 2014 rok, przygotowanego na podstawie sprawozdań gminnych i powiatowych. Ocena Zasobów Pomocy Społecznej to podsumowanie działań zrealizowanych na terenie województwa wielkopolskiego w obszarze pomocy społecznej i niektórych działań w obszarze polityki społecznej.
Dziękujemy za współpracę wszystkim wielkopolskim ośrodkom pomocy społecznej oraz powiatowym centrom pomocy rodzinie. Dziękujemy że zawsze możemy na Państwa liczyć!