Kontakt dla osób niesłyszącychKontakt dla osób nieslyszacych

KontrastKontrast

Mapa strony Mapa strony

Strona główna Strona główna

Czcionka

 • Czcionka domyślna
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

REGIONALNY OŚRODEK POLITYKI SPOŁECZNEJ W POZNANIU

AKTUALNOŚCI

Badanie nt. funkcjonowania pomocy społecznej w czasie pandemii. Zachęcamy do udziału!

ROPS i UAM rozpoczęły realizację badania nt. funkcjonowania pomocy społecznej
w czasie pandemii

Szanowni Pracownicy socjalni i Kierownicy/Dyrektorzy OPS/PCPR,

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizują wspólnie badanie nt. funkcjonowania pomocy społecznej w czasie pandemii.

Okres pandemii przyniósł wiele zmian w życiu społecznym we wszystkich jego przejawach, począwszy od sfery osobistej – ograniczenia kontaktów i społecznego dystansowania, poprzez zmiany w obrębie kluczowych aspektów życia codziennego, skończywszy na funkcjonowaniu wielu instytucji publicznych na terenie gmin i powiatów. Okres pandemii wymusił na nich konieczność podjęcia diametralnych zmian w sposobie organizacji pracy, którym należało sprostać, pomimo trudnych warunków związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, jak i braku możliwości gruntownego przygotowania się do wdrożenia nowych rozwiązań, w okolicznościach zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji społeczno-gospodarczej.

Tematem przewodnim badania jest zdiagnozowanie i opisanie głównych zmian w funkcjonowaniu pomocy społecznej w czasie pandemii, jak i wyzwań, które pojawiły się przed Państwa instytucjami w obliczu zintensyfikowania się już istniejących lub powstania nowych problemów społecznych na terenie Państwa gminy lub powiatu. Nadchodzący czas, daje możliwość podjęcia praktycznego i naukowego namysłu nad tym, jak to, co wydarzyło się w ostatnim czasie, wpłynęło na Państwa pracę oraz funkcjonowanie

 

Do wszystkich Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie w województwie wielkopolskim rozesłaliśmy link do ankiety online.

Mamy nadzieję, że zechcecie się Państwo podzielić swoimi zawodowymi doświadczeniami, a także wiedzą w tym zakresie.

Serdecznie prosimy o współpracę i pomoc w realizacji badania.

Prosimy o wypełnienie ankiet zgodnie z instrukcją zawartą w mailu do 28 maja 2020 roku

 

W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących realizacji badania prosimy o kontakt pod adresem mailowym ois@rops.poznan.pl

,


Uwaga Konkurs! „#Jesteśmy w domu”

Uwaga Konkurs! „#Jesteśmy w domu”

Drodzy Rodzice Adopcyjni, mamy przyjemność poinformować, że już wkrótce, na początku czerwca br., ogłosimy dla Was i Waszych pociech Konkurs na najciekawsze prace, które powstały lub powstaną podczas  trudnego okresu izolacji społecznej związanej z pandemią koronawirusa. Wiemy, że nie był to dla Was stracony czas, a może nawet były to tygodnie pełne niesamowitych doznań, ponieważ nareszcie wszyscy „# Jesteśmy w domu” – rodzina w komplecie.

 

Z myślą o Was, zespół specjalistów z Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego, przygotował „Skarbnicę Rodzica”, aby pomóc Wam w kreatywny sposób spędzić razem czas ze swoimi dziećmi i być ze sobą jeszcze bliżej niż dotychczas. Dziękujemy Wam, że tak chętnie korzystacie z zamieszczonych przez nas propozycji zabaw i ćwiczeń. Bardzo to doceniamy. Nie możemy być z Wami osobiście, dlatego przygotowujemy Konkurs dla Rodzin Adopcyjnych, które są w trakcie procedury adopcyjnej lub ją zakończyły za pośrednictwem Ośrodków Adopcyjnych z Wielkopolski.

 

Przewidujemy cztery kategorie konkursowe:

 

 1. Film o długości do około 90 sekund, przedstawiający zabawę/ćwiczenie dowolnie wybraną/e ze Skarbnicy Zabaw dla Dzieci i Rodziców;
 2. Fotorelacja złożona z 15-20 zdjęć wraz z komentarzami lub dialogami przedstawiająca  zabawę/ćwiczenie dowolnie wybraną/e ze Skarbnicy Zabaw dla Dzieci i Rodziców;  
 3. Projekt własny rodzinnej gry planszowej – interpretacja tematu jest dowolna i zależna od osób wykonujących pracę;
 4. Rodzinna  prezentacja  piosenki – utwór autorski na dowolny temat.

 

Może w Waszych domach powstały już fantastyczne projekty? A jeśli nie, to zachęcamy Was do niczym nieograniczonych twórczych działań. Najważniejszy jest pomysł, zaangażowanie, a przede wszystkim dobra zabawa. Regulamin Konkursu zamieścimy na początku czerwca br., na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu:

 

https://rops.poznan.pl/adopcja/skarbnica-rodzica/konkurs.

 

Serdecznie zachęcamy Was do udziału w Konkursie. Najbardziej kreatywne pomysły zostaną opublikowane i nagrodzone!

,


Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego Kadencja 2020-2024

Informujemy, że w dniu 6 maja 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego na czas kadencji 2020-2024, zwołane przez Panią Marzenę Wodzińską Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Posiedzenie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Sali posiedzeń II. W celu zapewnienia bezpiecznego przebiegu obrad z uwagi na pandemię koronawirusa, powzięto środki ostrożności takie, jak:

 • ustawienie stołów zapewniające 2-metrowe odległości pomiędzy uczestnikami,
 • zapewniono maseczki, rękawiczki jednorazowe, płyn do dezynfekcji,
 • każda osoba otrzymała osobne długopisy.

Skład obecnej Rady:

 1. Anna Leśna – Szymańska – Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem GEPETTO w Koninie.
 2. Ewelina Maj – Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami HOMINI   w Międzychodzie.
 3. Katarzyna Michalewicz – Powiat Kościański- Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach.
 4. Bartłomiej Nowicki – Gmina Żerków.
 5. Wiesława Rataj – Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej w Pile.
 6. Piotr Tomankiewicz – Fundacja Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” w Kaliszu.
 7. Zbigniew Zalesiński – Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej PRO-ACTIV w Rydzynie.

Członkowie zostali powołani Zarządzeniem Marszałka Województwa Wielkopolskiego nr 27/2020 z 23 kwietnia 2020r.

Program posiedzenia:

 1. Powitanie członków Rady przez Panią Marzenę Wodzińską – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
 2. Przedstawienie kompetencji Rady zawartych w art. 44a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020r., poz. 426,  z późn. zm.) i rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych  (Dz. U. Nr 62, poz. 560).
 3. Ukonstytuowanie się Rady:

3.1. Wybór Przewodniczącego- wybrano Piotra Tomankiewicza.

3.2. Wybór Wiceprzewodniczącego- wybrano Wiesławę Rataj.

3.3. Wybór Sekretarza – wybrano Annę Leśną-Szymańską.

 1. Omówienie planu działania Rady w 2020 roku.
 2. Zaopiniowanie projektu uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie określenia zadań, na które w 2020 roku przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazane samorządowi województwa.- Uchwała nr I/1/2020
 3. Wolne głosy i dyskusja.

,


Życzenia od Dyrektora ROPS w Poznaniu z okazji Wielkanocy

Obraz przedstawia zajączka wielkanocnego, liście oraz kwiaty
Obraz przedstawia zajączka wielkanocnego, liście oraz kwiaty

Szanowni Państwo,

wszyscy przeżywamy tegoroczną Wielkanoc w specyficznych i trudnych warunkach. Doskonale rozumiem, z jakimi problemami i wyzwaniami służby społeczne muszą się teraz borykać. Jesteśmy z Państwem w kontakcie, dokładamy starań, aby zorganizować pomoc w postaci artykułów higienicznych, podjęliśmy szereg działań mających na celu wspieranie rzetelnego informowania o profilaktyce koronawirusa zarówno na naszej stronie internetowej, jak na profilu w serwisie Facebook.

 

Wyobrażam sobie, że praca w warunkach, jakie przynosi teraz każdy nowy dzień, to duże wyzwanie i z zaangażowaniem obserwuję, jak dzielnie próbujecie Państwo pokonywać wszystkie przeciwności. Prawda jest taka, że w tych okolicznościach bardziej niż kiedykolwiek liczą się współpraca, cierpliwość, zaangażowanie i maksymalna otwartość. Ale ma to swoją wysoką cenę. Wszyscy boimy się o zdrowie własne i naszych bliskich.

 

Chciałbym Państwa zapewnić, że z troską myślę o Was szczególnie w te wyjątkowe dni. Nikomu z nas nie będzie dane takie świętowanie, o jakim marzymy. Jesteśmy wszyscy w poczuciu doświadczania nieustającego braku. Nie tylko w postaci niedostępności podstawowych środków higienicznych, co osłabia szczególnie Państwa poczucie bezpieczeństwa, ale także braku fizycznego kontaktu z najbliższymi. Potrzebujemy bowiem relacji, dobrych emocji, powietrza, spacerów, spotkań. Doświadczania smaków życia i dzielenia się nimi.

 

Dlatego chciałbym przekazać dziś Państwu, że bardzo mocno solidaryzujemy się z Wami wraz z całym zespołem pracowników Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Wyrażam głęboką nadzieję, że w nadchodzących tygodniach podjęte przez nas działania pomocowe pozwolą Państwu odczuć tą solidarność również materialnie.

 

Życzę Państwu przy tej okazji dużo wytchnienia. Może czas świąteczny oszczędzi Wam obowiązków, a pozwoli na odrobinę refleksji nad samymi sobą. Tak, by mogli się Państwo w tych warunkach możliwie najlepiej zaopiekować sobą samymi. Mam wielką nadzieję, że chociażby porady zawarte w naszym Wideokryzysowniku, który przygotowują profesjonaliści i profesjonalistki współpracujący z nami, będą w stanie dopomóc Państwu w oswajaniu niepokojów i przygotują na wyzwania codzienności w kolejnych dniach.

 

Chociaż musimy zachowywać bezpieczną odległość pomiędzy nami, niech mimo wszystko jednoczą nas dobre myśli, które teraz do Państwa kieruję w imieniu swoim i całej naszej załogi. Jesteśmy dumni z Waszej pracy. Czujemy się nią zbudowani. I zapewniamy, że bardzo doceniamy wkład, jaki jest Państwa udziałem w służbie drugiemu człowiekowi.

 

Z najserdeczniejszymi życzeniami przeżycia spokojnych Świąt, z dobrymi myślami, z solidaryzującym się sercem i z poczuciem zrozumienia
– Grzegorz Grygiel Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

 

Kartka Świąteczna – Wielkanoc 2020

,


ZAZ w Gołaszewie uszyje 3000 maseczek ochronnych

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zlecił Zakładowi Aktywności Zawodowej w Gołaszewie (powiat wągrowiecki) – podmiotowi ekonomii społecznej – zatrudniającemu osoby z niepełnosprawnościami, uszycie 3000 sztuk maseczek ochronnych na twarz. celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. ROPS zamierza przekazać je do wielkopolskich domów pomocy społecznej, jako środek ochronny dla pensjonariuszy i personelu oraz do ośrodków pomocy społecznej dla pracowników socjalnych.

Zlecenie to jest połączeniem działań wspierających w czasie epidemii osoby z niepełnosprawnościami w zakresie opieki i ochrony ich zdrowia (pensjonariuszy DPS), a z drugiej – w zakresie rehabilitacji zawodowej tych osób, w celu wsparcia i utrzymania ich miejsc pracy (pracownicy niepełnosprawni ZAZ).

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zwraca tym samym uwagę na trudną sytuację gospodarczą i finansową w czasie walki z pandemią podmiotów ekonomii społecznej, w szczególności zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami (gł. narażonych na zachorowania), które borykają się z ograniczeniem lub brakiem zleceń i niedoborami kadry pracowniczej.

,


Informacja o zgłaszaniu kandydatur do Wojewódzkiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego

Szanowni Państwo,

zapraszamy do zgłaszania kandydatur na członków Wojewódzkiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego. Na zgłoszenia czekamy od dziś, czyli 13 marca 2020 roku, przez kolejnych 14 dni.

Kandydatury należy przesyłać do nas tradycyjną pocztą, czyli adresować na:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
ul. Nowowiejskiego 11
61-731 Poznań.

Z dopiskiem na kopercie: „Kandydat do Wojewódzkiej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego”.

Szczegóły oraz informacje o koniecznych do skompletowania dokumentach znajdziecie Państwo w Dzienniku Urzędowym z poniższego linku:

http://edziennik.poznan.uw.gov.pl/legalact/2020/2458/

Gdyby były problemy z linkiem, poniżej obraz z Dziennika Urzędowego z Ogłoszeniem:

,


Konkurs „Samorząd społecznie odpowiedzialny”

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zapraszają samorządy subregionu poznańskiego (powiaty: poznański, śremski, średzki, obornicki, szamotulski) do udziału w konkursie „Samorząd Społecznie Odpowiedzialny”

 

Celem konkursu jest promowanie gmin  wspierających:

 • podmioty ekonomii społecznej (w zakresie wsparcia infrastrukturalnego i/lub finansowego),
 • partnerstwa lokalne działające na rzecz przedsiębiorczości społecznej,
 • społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne,
 • włączenie społeczne i integrację społeczno-zawodową.

 

Zainteresowane samorządy zapraszamy do przesyłania zgłoszeń na załączonym formularzu drogą mailową na adres: konkurs@barka.org.pl, lub wersji papierowej na adres: Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z siedzibą przy ul. Św. Wincentego 6/9, 61-003 Poznań do 13 marca 2020r.

 

Dodatkowych informacji udziela Pani Dagmara Szlandrowicz adres e-mail dagmara.szlandrowicz@barka.org.pl,  tel. + 48 661 726 936

Załączniki:

Pismo przewodnie

Regulamin – konkurs

Formularz zgłoszeniowy

 

 

,


Nabór otwarty! Można zgłaszać pomysły!

 

Ogłaszamy I turę naboru do Inkubatora „Generator Dostępności”. Projekt służy poprawie dostępności produktów, usług i przestrzeni dla osób z ograniczeniami w mobilności i percepcji, w tym w szczególności osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.

Zachęcamy do zgłaszania pomysłów w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych Generator Dostępności. Pierwszy nabór potrwa do 14 lutego 2019.

 

 

Szczegóły poniżej:

Generator Dostępności: I tura naboru zgłoszeń – ogłoszenie o naborze

 

,


Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego 2019

„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.
Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.
Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy.
Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.
                                                                                                                                                         /kard. Stefan Wyszyński/

Te jakże piękne słowa o czynieniu dobra niech będą mottem jakże ciężkiej i odpowiedzialnej pracy na rzecz drugiego człowieka, pracy którą na co dzień nie zważając na trudności, wysiłek włożony w rozwiązywanie problemów wykonują pracownicy socjalni.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego,

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu

życzy, aby niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, przynosiło Państwu radość i satysfakcję,

a także aby Państwo z entuzjazmem podejmowali nowe wyzwania zawodowe.

,


Regionalne Obchody Dnia Pracownika Socjalnego

13 listopada br. w Auli Artis w Poznaniu, przy ul. Generała Kutrzeby 10, odbyły się Regionalne Obchody Dnia Pracownika Socjalnego połączone z jubileuszem z okazji 20-lecia Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentowała Pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która powitała gości oraz złożyła serdeczne życzenia w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pana Marka Woźniaka oraz swoim.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele krajowych i wielkopolskich samorządów, instytucji pomocy i integracji społecznej, przede wszystkim ośrodków pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy rodzinie, powiatowych centrów pomocy rodzinie, organizacji pozarządowych. Podczas obchodów przyznane zostały odznaki honorowe za zasługi dla województwa wielkopolskiego za ofiarną służbę na rzecz drugiego człowieka, w szczególności realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu. Odznaki z rąk Pani Marszałek otrzymały Pani Barbara Hałaburdzin – pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Pani Natasza Cyrulik – dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile. Podczas obchodów wręczono dyplomy dla osób, instytucji i organizacji, które szczególnie wyróżniły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat jako partnerzy Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Lista wyróżnionych

 

 1. Jerzy Fornalik, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.
 2. Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarocinie
 3. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie
 4. Stanisław Bronz – Prezes Zarządu Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie
 5. Józef Kozan – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ostrów Wielkopolski
 6. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Kaliszu
 7. Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi w Puszczykowie – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 8. Renata Nowinowska Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Słupcy
 9. Krystyna Chowańska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie
 10. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie
 11. Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych Poznań – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 12. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie
 13. Karol Jasiak, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu
 14. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu
 15. Stowarzyszenie Centrum PISOP Leszno/Poznań – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 16. Mieczysław Augustyn, Senator RP
 17. Stowarzyszenie ETAP – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 18. Lidia Wrocińska – Sławska – Dyrektor ROPS w latach 1999 – 2009
 19. Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu – Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 20. Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie

 

Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Szafa Gra.

Galeria dostępna tutaj

 

 

 

,